Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
26.08.2024 - Как да опазим горите от пожари – това научиха днес децата от Зеленото училище към ОДК ЦПЛР в Шумен.
Урокът бе проведен от Горските педагози от СИДП и ПП „Шуменско плато“ заедно със служители на ДГС-Шумен и РДГ-Шумен. Заниманието е част от националната кампания на Министерството на земеделието и Изпълнителната агенция по горите „Безотговорността е най-голямата искра“.
Малчуганите разбраха какво предизвиква пожарите в горите и какви действия да предприемат, ако видят запалване в горските територии. Човешката небрежност е водещата причина за възникване на пожар – изхвърляне на незагасена цигара и отпадъци, палене на огън на нерегламентирани места, палене на стърнища. Децата се научиха да разпознават горими и негорими отпадъци, а също и как се гаси огън. За целта от ДГС Шумен бяха осигурили възможност малчуганите да изпробват техническите средства за гасене на пожари – гръбни пръскачки и тупалки. Особено интерес предизвика и противопожарния автомобил на ДГС-Шумен.
Горските педагози отбелязаха и ползите, които човечеството има от огъня, а служителите на РДГ-Шумен подариха на малчуганите игра, в която да упражнят научените нови думи и понятия и да си сглобят свой противопожарен автомобил.
Темата за опазването на горите от пожари традиционно присъства в множество занимания, които шуменските горски педагози провеждат през лятото.