Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2017/03Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.03.2017 - 22 пожара в горските територии от началото на годината

От началото на годината до момента в горските територии на страната са възникнали 22 пожара с общо засегната площ от 195 дка. По-голямата част от тях са регистрирани след средата на м. февруари, като основната причина е небрежност при боравене с огън от земеделски стопани. Тези инциденти, както и повишаването на температурите през последните седмици дадоха основание в областите Благоевград, Бургас, Стара Загора, Кърджали и други да обявят началото на пожароопасния сезон със заповеди от съответните областните управители. При обявяване на пожароопасен сезон териториалните поделения на държавните предприятия - горските и ловни стопанства, общините и другите собственици на гори  повишават бдителността си и поддържат денонощни дежурства за наблюдение и защита на горите от огнената стихия.

През изминалата година общо регистрираните пожари са били 580 броя, при които били засегнати 63 400 декара горски територии. С оглед създаване на организация за незабавна реакция при възникване на горски пожари от страна на Министерство на земеделието и храните и Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) са предприети редица превантивни мерки. В началото на м. февруари бе подписан план за взаимодействие между ИАГ и ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“, като в момента регионалните структури на двете ведомства осъществяват съвместни проверки по места за изпълнението на предвидените противопожарни мероприятия от собствениците на горски територии, както и за спазването на  изискванията за защита на горските територии от пожари през 2017 г. 

Изпълнителна агенция по горите разчита на помощта от всички граждани и призовава всеки, забелязал пожар в горските територии или в близост до тях незабавно да подаде сигнал на единния европейски телефон за спешни повиквания 112.