Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2016/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

19.09.2016 - Шесто заседание на Надзорната група по проект „Горите на орела“

В периода 15-17 септември, 2016 г. Изпълнителна агенция по горите организира шестото заседание на Надзорната група по проект „Горите на орела“ по програма LIFE+ на Европейския съюз. В срещата взеха участие представители на партньорите по проекта – Изпълнителна агенция по горите и Българско дружество за защита на птиците, Министерство на земеделието и храните, Регионална дирекция по горите Бургас, Югоизточно държавно предприятие и Южноцентрално държавно предприятие.

По време на теренните посещения членовете на Надзорната група взеха участие в приемането на 50 % от теренната работа по инвентаризация на ТП ДЛС Граматиково, в т.ч. запознаване с прилагането на шестте допълнително възложени методики за инвентаризация на биологичното разнообразие. В допълнение бяха посетени богатото на орнитологично разнообразие Атанасовско езеро (като бе проведена среща с представители на друг български проект по програма LIFE – „Солта на живота“) и Природозащитен център „Пода“ където бе проведено наблюдение на гнездящи и прелетни птици по миграционния път Виа Понтика.

В заключителна част от срещата членовете на Надзорната група се запознаха с напредъка при изпълнение на проекта, предстоящите задачи в краткосрочен аспект и се обединиха около нуждата от продължаване на усилията за постигане на всички заложени резултати, в т.ч. подпомагане работата по разработване на наредби за прилагане на т. нар. „горски мерки“ от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.

В началото на м. октомври, 2016 г. партньорите по проекта ще бъдат домакини на годишната среща на всички български проекти по програма LIFE.