Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/12Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

09.12.2015 - Изпълнителна агенция по горите и Държавна агенция за горски ресурси на Република Украйна ще си сътрудничат в полза на горите

Изпълнителна агенция по горите и Държавна агенция за горски ресурси на Република Украйна ще си сътрудничат в полза на горите, това стана ясно по време на работна среща с експерти от Държавна агенция за горски ресурси на Република Украйна.

Представителите на Украйна са на посещение в София с цел обмяна на опит във връзка с реформиране на институционалните структури в украинския горски сектор. 

„Реформата в горския отрасъл в България е непрекъснат процес, започнал през 1991 г.“, каза инж. Тони Кръстев. Той подчерта, че успешното провеждане на такава реформа може да бъде извършено само, ако тя е съобразена със съществуващия национален опит и традициите при стопанисване и опазване на горите. 

Д-р инж. Деница Пандева, директор на дирекция „Проекти и международни дейности” запозна присъстващите с правителствената политика в горския сектор на България и стратегическите документи, които са разработени за настоящия програмен период. 

По време на обмяната на опит бяха представени функциите, структурата и развитието на българския горски сектор и горскостопанската индустрия.  Бяха обсъдени и възможностите за взаимно ползотворно сътрудничество за опазването на горите между двете страни.  

В срещата участие взеха ръководството на ИАГ, директори на дирекции и експерти от ведомството.