Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/12Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.12.2015 - Експерти от ИАГ участваха в международна конференция FORESTERRA

Експерти от Изпълнителна агенция по горите участваха във финалната конференция по проект „Засилване на изследванията в горите на Средиземноморието чрез подобряване на координацията и интеграцията” – FORESTERRA, проведена в гр. Лисабон, Португалия.

Целта на заключителната конференцията е FORESTERRA да се превърне в традиционен форум за перспективите и предизвикателствата пред Средиземноморската горската промишленост и научни изследвания. Горските екосистеми в Средиземноморието са източник на голямо разнообразие от продукти и услуги. Те са жизнено важни за икономическото развитие и качеството на живот в региона.

Проектът стартира през 2012 г. За четиригодишния период на изпълнение чрез него се засилиха координацията и интеграцията между изследователските програми за горите, подобри се научното сътрудничество между държавите в Средиземноморския регион (членки и кандидат–членки на ЕС), както и тези от области със средиземноморски климат (Австралия, Южна Африка, Чили и Калифорния). Бяха създадени функционални и ефективни връзки между държавите-партньори за обмен на опит и специалисти, съвместно използване на съществуващите експериментални площи и лаборатории, съгласуване на методи и техники на работа за провеждане на изследвания на горите между научно-изследователските центрове на отделните държави.

По време на конференцията участниците определиха стратегически области за засилване и координиране на международно ниво на научния капацитет и технологични възможности за опазване на горите в региона и повишаване на тяхната устойчивост към неблагоприятните климатични промени.

В дългосрочен план FORESTERRA предвижда да бъдат осъществени още един международен проект за устойчиво управление на горите , с участието на България, и една мрежова дейност за превенция на горски пожари.

Проектът се финансира от Европейския съюз по Седма Рамкова програма, по която Изпълнителна агенция по горите е партньор.