Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

27.11.2015 - Обсъди се наличния опит по инвентаризация на биоразнообразието и мъртвата дървесина в България

Пилотното тестване на различните методи се прави в рамките на съвместния проект на Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) и Българско дружество за защита на птиците (БДЗП), „Горите на орела”, изпълняван по програма LIFE+ на ЕС

„При инвентаризацията на горските стопанства се включват методи за изследване на параметри на гората, които са от съществено значение за биоразнообразието”, каза инж. Николай Василев от Агенцията по горите на проведената вчера среща на експерти от ИАГ, БДЗП, представители от научните среди и неправителствените организации. Определянето на количеството и характеристиките на мъртвата дървесина и биотопните дървета е необходимо за по-лесно и по-ефективно прилагане на изискванията за опазване на биологичното разнообразие в горите, заложени в съществуващата нормативна база – Закона за горите, Наредбата за инвентаризация и планиране в горските територии, Наредбата за сечите в горите и др.

„Мъртвите дървета формират местообитания, дават подслон и храна за птици, прилепи и други бозайници и са особено важни за трудно забележимите горските видове, като насекоми, особено бръмбари, гъби и лишеи. Мъртвата дървесина и нейното биоразнообразие играят важна роля за постигане на благоприятния природозащитен статус на горите, имайки и важна екологична функция”, подчерта Вероника Фердинандова от БДЗП.

По време на срещата бе представен наличния опит на ИАГ, БДЗП, Лесотехнически университет, Институт за гората към Българска академия на науките, WWF и др. представители на основните заинтересовани страни, свързан с темата на срещата – инвентаризация на мъртвата дървесина и приложение на получените резултати в практиката.

Методи за инвентаризация на мъртвата дървесина засега се тестват в две горски стопанства. В рамките на проекта „Горите на орела”, се предвижда прилагането им в различни части на страната и оптимизирането им с цел изготвяне на единна, обща методика, която най-добре да отговаря на условията и нуждите на нашата страна.