Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

18.11.2015 - Инспектори от РДГ - Варна глобиха три дървопреработвателни фирми

Горските инспектори от Регионална дирекция по горите (РДГ) – Варна са съставили 11 акта за установени административни нарушения по Закона за горите при извършени проверки през последната седмица. Три от актовете са на собственици на обекти за преработка и експедиране на дървесина. Констатираните нарушения са за неправилно попълване на дневниците за транспортиране на дървен материал.

Шест акта са съставени на лице от с. Игнатиево, Община Аксаково за съхранение на 2,3 кубични метра фасонирана дървесина от ясен и цер и 14 кубични метра едра строителна дървесина от акация и гледичия, немаркирани и без документи за произход. Други  2 акта са съставени на физическо лице за съхранение на половин кубични метра дърва за огрев без контролна горска марка и без превозен билет в частен двор на с. Безмер, община Тервел, област Добрич. Дървесината е задържана.

През последните седем дни горските инспектори са извършили общо 198 рутинни проверки по прилагането на Закона за горите и Закона за лова и опазването на дивеча. Инспектирани са 17 моторни превозни средства, 6 сечища за добив на дървесина, 42 обекта за складиране, преработка и търговия, 17 частни двора и 121 ловци.

 

През октомври и ноември, когато се засилва търсенето и предлагането на дърва за огрев,  проверките от горските инспектори са насочени приоритетно към местата за добив и продажба на дървесина, както и към частни дворове за съхранение на дървесина. През този период са извършени проверки на 26 сечища, 234 склада за продажба на дървесина, 342 товарни автомобила, 281 частни двора. Съставени са 67 акта за установени нарушения на Закона за горите. Задържани са два товарни автомобила, 3 моторни триона, 29 кубични метра дърва за огрев, 14 кубични метра  строителна и 2,3 кубични метра фасонирана дървесина.