Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

23.04.2015 - Опазват редки видове на територията на Природен парк „Рилски манастир" по проект

На 22.04.2015 г. в залата на Община Рила Дирекция на Природен парк „Рилски манастир" към Изпълнителна агенция по горите, проведе финална пресконференция по проект „Изпълнение на дейности включени в Плана за управление на Природен парк „Рилски манастир".

Като един от най-важните постигнати резултати от изпълнението на проекта експертите отчетоха съхранените популации на консервационно значими видове в естествените им местообитания: гусихиева ведрица, петниста тинтява, жълта тинтява, златовръх, алпийски тритон и др.

Това са редки и ценни видове растения, които се срещат на много малко места в природата, като територията на парка е едно от тях.

По проекта са обучени доброволци по дейности, свързани с мониторинг и опазване на популацията на дивата коза на територията на ПП „Рилски манастир". Дивата коза обитава стръмни и скалисти терени. За тях не е проблем да се предпазват от хищници, но трудно се справят със заплахите, причинени от човека.

9 туристически маршрута са обезпечени с туристическа маркировка. Почистени са пътеките, по които минават. В началото на всеки маршрут има указателни табели, които показват траекторията на маршрута и всички забележителности, които могат да се видят по него.

Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Околна среда" 2007 - 2013 г., съфинансиран от Европейския съюз чрез Европейски фонд за регионално развитие и държавния бюджет.