Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

07.04.2015 - Седмицата на гората в Опитна станция по дъбовите гори – Бургас

Традиционно и през тази Седмица на гората - 2015 г., дендрариум „Приморско” на Опитна станция по дъбовите гори – Бургас посрещна ученици, учители и общински служители от околните общини гр. Приморско и гр. Царево. 

Децата засадиха дръвчета в дендрариума на обособена площ, носеща името „Ученическа гора”. По маршрута, който е около 1 час, на няколко групи, учените от Станцията запознаха малките природолюбители с богатото разнообразие от горско-дървесни и храстови видове в дендрариума, с ролята на зелената растителност за образуването и опазването на почвата, с влиянието на гората върху микроклимата, състава на въздуха, очистването на водата и околната среда от прах и токсични газове.

За децата беше любопитно да видят дървесни видове като криптомерия, секвоя, ликвидамбър, албиция, бонбонено дърво, лирово дърво, мамонтово дърво, иранска елша, всички, съществуващи у нас и в чужбина дъбове вкл. корков, космат и др., борове, вкл. усукан, жълт, брутски и др.; ели, секвои, ясени и мн. др.  

По случай Седмицата на гората много активно се включиха и служителите от Станцията, като залесиха и възобновиха част от парцела, който досега беше обособен за каменен дъб, но поради проблеми в миналото, тази част от дендрариума не беше изпълнила предназначенито си. Дръвчетата са производство на станцията и в бъдеще ще продължи възстановяването на площта.