Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/01Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.01.2015 - Турска делегация от Министерство на горите и водните ресурси посети страната ни

Представители на Министерство на горите и водните ресурси на Република Турция, начело със заместник-министър Мустафа Елдемир, бяха гости на българските си колеги. 

„Трябва да бъдем единни в борбата за опазване на природата и ефективното опазване и развитие на горите и горския сектор“, каза доц. Георги Костов -  зам.-министър на земеделието и храните, в приветствието си към делегацията. Двете страни изразиха готовност за обмяна на опит и синхронизиране на действията си в стремежа за опазване на горския ресурс. 

„В съвременните условия ефективното опазване на горските екосистеми не може да се осъществи в границите на отделните държави. Поради това сътрудничеството в рамките на Балканския полуостров се превръща в необходима предпоставка за постигане на устойчиво и многофункционално управление на горите”, каза инж. Тони Кръстев, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, по време на проведените разговори. 

Срещата се състоя на територията на РДГ Пловдив, като гостите бяха запознати с административното и териториално устройство, обема, запаса, ползването и контрола в горите на територията на дирекцията, както и на държавното предприятие в гр. Смолян.

Проведоха се дискусии относно начина на стопанисване на горите и дивеча у нас като и от двете страни беше заявено желание за бъдещи контакти и сътрудничество по отношение на съвместни проекти на територията на двете държави.

От българска страна присъстваха инж. Румен Желев - народен представител, инж. Ботьо Арабаджиев - директор на ЮЦДП Смолян, инж. Пейчо Върбанов - директор на ЮИДП, инж. Пенчо Дерменджиев – директор на РДГ Пловдив и домакин на срещата, инж. Илия Симеонов – директор на ДЛС Тракия, инж. Александър Иванов – директор на ДЛС Мазалат, както и експерти от РДГ Пловдив.