Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2015/01Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

09.01.2015 - Пропуски и нарушения при издаване на превозни билети за транспорт на дървесина са извършени от регистрирани лесовъди на частна практика

Експерти от регионалните дирекции по горите в цялата страна извършиха проверки по издаване и отчитане на превозни билети за транспорт на дървесина. Отнася се за дървесина добита от поземлени имоти - собственост на физически лица, и вписани в дневниците на регистрирани обекти, в които тя постъпва, преработва се или се експедира. 

Констатирани бяха редица пропуски и нарушения, допуснати от регистрирани лесовъди на частна практика. Проверяващите са установили разлики между оригиналните превозни билети и съответните копия, отчетени в регионалните дирекции по горите – разлики в разстоянията, часа на тръгване на превозното средство, видовете сортименти, невписан получател и др. 

Служителите на Регионална дирекция по горите - Велико Търново са констатирали извършени нередности от двама регистрирани лесовъди на частна практика. В издадени 11 броя превозни билети, съвпаденията на вписаните данни в оригинала и копието са само в наименованието на фирмата продавач, имената и подписите на въпросните лесовъди. 

При извършените проверки от служители на Регионална дирекция по горите - Русе е констатиран случай, при който в 25 броя превозни билети издадени от регистриран лесовъд, са установени несъответствия, като вместо 625,5 кубика общо дърва за огрев са отчетени едва 254. 

Несъответствия в количествата дървесина са установени и от РДГ – Ловеч. Лице на частна лесовъдска практика, упълномощено от собствениците на поземлени имоти в горска територия е издало два превозни билета, като в оригиналите общото количество на описаната дървесина е 100 кубика, а в отчетените в РДГ копия са вписани само 6 кубика дърва за огрев.

За всички констатирани нарушения е сезиран компетентния орган -Прокуратурата.