Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.07.2014 - Теми за летния пожароопасен сезон, за откриването на ловния сезон и други бяха разисквани на проведения от ИАГ колегиум

На 11.07.2014 г., на територията на РДГ – Русе се проведе колегиум на ръководството на Изпълнителна агенция по горите с директорите на Регионални дирекции по горите /РДГ/. Участие взеха и директорът на Северноцентрално държавно предприятие гр. Габрово, зам. директорите на Южноцентрално и Югоизточно държавни предприятия.

Обсъдени бяха готовността на горските  структури за летния пожароопасен сезон и свързаните с това дейности по обявяването му, предприетите мерки и взаимодействието с Областните управления „Пожарна безопасност и защита на населението“.

На 9 август предстои да бъде открит лова на мигриращ  дивеч. В тази връзка участниците в заседанието бяха запознати с изготвените от ИАГ, съгласно Закона за лова и опазване на дивеча и Правилника за неговото приложение указания, които трябва да се спазват при ловуването на пъдпъдъци, гургулици, гривяк, горски бекас и обикновена бекасина.

Интерес и дискусии предизвика представената  от инж. Николай Пиронков системата за превенция и контрол в горските територии в Р Сърбия. Неотдавна трима експерти от Изпълнителна агенция по горите посетиха нашата съседна държава и се запознаха с начина, по който колегите им осъществяват контрола върху добива на дървесината, извършващ се при трите фази – сеч, извоз до временен склад, експедиране /продажба/. Участниците в съвещанието взеха решение да се въведе пилотен проект в няколко държавни горски и ловни стопанства и Общински горски предприятия, като се ползва опита на лесовъдите от Р Сърбия. С цел засилване на контрола и предотвратяван на възможността за кражби да се пристъпи към промяна на подзаконовата нормативна база – въвеждане на електронни образци на документи, пластини за маркиране на отсечената дървесина и  web базирана информационна система.

Представен бе проекта на Стратегически план за развитие на горския сектор 2014 – 2023 г и на Правилата за мониторинг за изпълнението.