Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/07Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.07.2014 - ДПП „Врачански Балкан“ изгражда интегрирана система за наблюдение

На 27 юни 2014 г. Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ към Изпълнителна агенция по горите на официална церемония „Първа копка“ постави началото на изграждането на „Интегрирана система за наблюдение, опазване и охрана на животински и растителни видове на територията на парка”. Тя ще бъде изградена в местността „Замбина Могила”. 

Бъдещата интегрирана система за наблюдение ще бъде в състояние да разпознава малки пожари с минимален коефициент на грешка. С нея ще бъдат извършвани наблюдения на развитието и динамиката на популациите на защитените видове птици и животни, фитосанитарното състояние на горските екосистеми и материално - техническата база. 

На събитието присъстваха заместник - кметът на община Враца Красимир Богданов, Жанет Атанасова - главен експерт в ГД Оперативна програма „Околна среда“, Калбие Ходжева – главен експерт в ГД Оперативна програма „Околна среда“, Нели Вачева – директор на РИОСВ– Враца, Юрий Флоров – заместник - директор на Регионална дирекция по горите - Берковица, инж. Николай Ненчев – директор на Природен парк „Врачански Балкан“, архитект Данаил Дилков – главен архитект на Община Враца и представители на „Телелинк“ ЕАД - Васил Иванов – специалист технически контрол и Димитър Грозданов – ръководител група. 

Господин Красимир Богданов изтъкна, че този проект, който е насочен към опазване на околната среда и опазването на биоразнообразието на Врачанския балкан е изключително важен и благодари на директора на парка и служителите на дирекцията за това, че работят за популяризирането и опазването на красивата ни природа. „Бъдещето на нашият прекрасен Балкан е да печели все повече нови приятели и привърженици на великолепните условия за туризъм, които предлагаме“ - допълни той. 

Нели Вачева – директор на РИОСВ – Враца, също благодари на инж. Николай Ненчев и екипа му за усърдната работа за опазването на Врачанския балкан и пожела: „Продължавайте все така усърдно да работите, за да оставим една чиста природа на бъдещите поколения!“ 

Калбие Ходжева – главен експерт в Главна дирекция Оперативна програма „Околна среда“, припомни, че това е вторият проект, който успешно се изпълнява от Дирекцията на парка по Оперативна програма „Околна среда“ и подчерта: „Проект „Изпълнение на дейности за устройство и управление на ПП „Врачански Балкан” е от първостепенно значение за територията на парка, екосистемите и биологичното разнообразие“. 

В своето обръщение към гостите инж. Николай Ненчев от своя страна благодари на Управляващия орган и Междинното звено на ОП „Околна среда“ за доброто партньорство, както и на Община Враца и главния архитект Данаил Дилков. „Системата за интегрирано наблюдение има фундаментално значение, надявам се до края на тази година да я видите в действие, защото такова нещо, от такъв мащаб не е правено досега в България“ - заключи той. 

Интегрираната комуникационна система за наблюдение ще се реализира от фирма „Телелинк“ ЕАД. Нейното изграждане  ще се извърши за срок от 11 месеца и е на стойност 815 124,14 лв. без ДДС. 

Системата е част от проект „Изпълнение на дейности за устройство и управление на ПП „Врачански Балкан”, по Оперативна програма Околна среда 2007-2013 г., Приоритетна ос 3: Опазване и възстановяване на биологичното разнообразие.  Проектът е на стойност 4 533 937,85 лева, от които 85 % е финансиране от Европейския фонд за регионално развитие, а 15 % е от държавния бюджет на Република България чрез оперативна програма “Околна среда 2007 – 2013 г.” 

Основните цели на проекта са свързани с изграждане на поддържащи и възстановителни дейности в гори, земи и водни площи, посетителска инфраструктура и капитално строителство, интерпретация и образователни програми и Планиране и оптимизация на управлението.