Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

30.04.2014 - МЗХ, ИАГ и WWF съвместно ще развиват подзаконовата рамка за екосистемните ползи от горите

„Необходимо да се разработи Наредба, която в изпълнение на Закона за горите да регламентира обществените екосистеми ползи от горските територии“. Това заяви зам.- министър д-р инж. Валентина Маринова по време на срещата между представители на МЗХ, ИАГ и Световния фонд за опазване на дивата природа (WWF). Заместник-министърът подчерта, че гората не е само дърводобив, а има и други ресурси, които могат да са в полза на обществото.

Тя отбеляза, че за подобряване на партньорството между двете страни и утвърждаване на добрите практики и опит е необходимо да се актуализира споразумението за сътрудничество между ИАГ и WWF подписано през 2010 г в изпълнение на Българо-Швейцарската програма за развитие, в която и МЗХ е партньор.

 „Още в първата половина на предстоящия месец ще бъде сформирана работна група от експерти на МЗХ, ИАГ, ДПП, собственици на гори и представители на WWF – България, която да работи по проекта на Наредбата.“ - каза  зам. изпълнителният директор на ИАГ инж. Альоша Даков. Според него първо трябва да се разработи методика за остойностяване на екосистемите ползи от горите, като се направи преглед и на съществуващия опит в тази насока. Коментирани бяха и други подходи за успешното разработване на проект на Наредба.

Природозащитниците Тома Белев и  Юлия Григорова отбелязаха, че тази работна група може да си постави амбициозната цел в рамките на 3-4 месеца да бъде подготвен проект на такава наредба, който да бъде представен за по-широко обсъждане със заинтересованите страни, включително МОСВ.

В работната среща участие взеха представители на WWF Дунавско-Карпатска програма и експерти от МЗХ и ИАГ.