Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

14.04.2014 - Инж. Григор Гогов: Държавата и общините трябва да работят заедно за засилване на контрола в горите

„Трябва да вземем бързи и неотложни мерки за засилване на контрола по опазването на горските територии“. Това заяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Григор Гогов по време на седмото Общо събрание на Асоциация общински гори, което се проведе в град Стара Загора. Инж. Гогов допълни, че държавата и общините трябва да работят заедно в тази насока. 

На срещата присъства и зам.-министърът на земеделието и храните д-р инж. Валентина Маринова, която изтъкна, че доброто управление на общинските горски територии трябва да е приоритет и за общините. Това от своя страна би допринесло за подобряване живота на хората в тези населени места. Зам.-министър Маринова подчерта, че приетите промени в Закона за горите за управлението на общинските гори и сключения Меморандум за сътрудничество с МЗХ са израз на добро взаимодействие между най-големите собственици на гори - държавата и общините. „Добитата дървесина от общинските гори е 780 000 куб.м  или 11% от тази в страната. В общинските горски територии са залесени 3072 дка.“, отбеляза зам.-министър Маринова. 

На заседанието на  Общото събрание на Асоциация общински гори  стана ясно, че 247 общини имат горски територии. От тях 78  притежават площ над 1 500 ха, за които според приетите промени в Закона за горите е задължително до края на годината да изградят организация на управление на горите си. Такава има вече в 59 общини, останалите 19 е необходимо да я създадат до края на годината. 

 

На срещата бяха обсъдени още възможностите за кандидатстване по горските мерки за новия програмен период 2014-2020 г. по Програмата за развитие на селските райони, за подобряване на преванцията срещу горските пожари и необходимостта от действия за  разширяване на достъпа до горската пътна  мрежа.