Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

11.04.2014 - Предстоящите дейности по проект за устойчиво управление на Природен парк „Сините камъни”, представиха на пресконференция в Сливен

Изпълнението на проект "Устойчиво управление и устройство на ПП "Сините камъни", финансиран от Оперативна програма «Околна среда 2007 – 2013», беше представен на пресконференция, проведена в рамките на „Седмица на гората 2014”. 

Експертите презентираха извършените до момента мерки за възстановяване и опазване на биоразнообразието на територията на парка. 

Увеличаване числеността на вида европейски лалугер е една от дейностите, по които се работи. За целта се поддържат тревните хабитати като са почистени 122 дка пасища. Предпочита се естественото им поддържане в подходящо състояние като се осигурява присъствие на местни животни – овце и коне. Разселени са общо 121 лалугера по две от дейностите в целевите хабитати.

За изследване и опазване на прилепите е извършен зимен мониторинг. Поставени са 150 специализирани къщички. През следващия месец предстои да се извърши проследяване на два вида прилепи чрез радиотелеметрия, което до този момент не е извършвано в България.

Поставени са 150 къщички за нощни грабливи птици и са маркирани с радиопредаватели 2 горски улулици и една горска ушата сова, които се проследяват в момента. Поставени са също така 600 гнездилки за насекомоядни видове птици в предварително изследвани горски масиви, потенциално уязвими от насекоми-вредители.

Изпълнява се дейността за събиране на информация за бозайниците на територията на парка. Поставени са фотокапани, които до сега са заснели сърна, дива котка, лисица, дива свиня и белка.

Локализирани са всички опасни за хищните птици електрически стълбове на територията на парка.