Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2014/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

08.04.2014 - Залесяването е един от основните приоритети в горския сектор

Със залесяване на фиданки от различни видове в „журналистическата гора” на територията на Държавно ловно стопанство „Витошко -Студена” беше открита Седмица на гората – 2014. На събитието присъстваха заместник-министърът на земеделието и храните д-р инж. Валентина Маринова, инж. Григор Гогов, изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите и председателят на Съюза на лесовъдите инж. Иван Палигоров. 

Залесяването е един от основните приоритети на горския сектор. Това заяви зам.-министър д-р инж. Валентина Маринова по време на засаждането на дръвчета, в което участваха журналисти от национални и регионални медии. Тя изтъкна, че провежданата от Министерството държавна политика се подпомага и от новоприетите промени в Закона за горите. Чрез тях се намалява срокът, предвиден за залесяване на пожарища и сечища от 7 на 3 години. „С изменението в по-голяма степен се гарантира защитата на обществения интерес по чувствителната тема за възобновяването на българските гори. По този начин се създава възможност за по-бързо възстановяване на насажденията, както и за отваряне на нови работни места.“, поясни зам.-министър Маринова.

Представителите на българските медии не само посетиха журналистическата гора, създадена през 2008 година, но и засадиха над 30 дръвчета от черен бор, червен американски дъб и явор. „В момента има достатъчно посадъчен материал, но и излишна дървесина в страната“, подчерта зам.-министърът. По думите й този излишък е следствие намаленото търсене както на вътрешния, така и на гръцкия и турския пазари.

„Работим да получаваме повече добавена стойност от добитата дървесина. За нас не е рентабилно да продаваме само суровината. Целта е да се направят предприятия, да се открият нови работни места и да се продават готови продукти от дървесина като например мебели“, каза още тя.

Според нея сертификацията на българските гори ще изиграе положителна роля в условията на повишаващото се търсене на сертифицирани продукти в страните от ЕС. „В началото на 2014 г. сертифицираните държавни гори са едва 15% от държавния горски фонд. Благодарение на усилията на новия ръководен екип на МЗХ в процес на сертификация са още 45 териториални поделения на държавни предприятия. Общата площ на сертифицираните горски територии е 424 860 хектара и продължава да нараства.“, каза още зам.-министър Валентина Маринова. 

Тази година мотото на Седмица на гората е „С богато наследство към отговорно бъдеще”. 

На събитието в ДЛС „Витошко-Студена” присъстваха още главният секретар на ИАГ инж. Веселин Райчев, представители на Агенцията по горите, зам.-директорът на Югозападно държавно предприятие инж. Дамян Дамянов, ръководството на ДЛС-Витошко-Студена, председателят на Федерацията на синдикалните организации от горското стопанство и дървопреработващата промишленост към КНСБ Петър Абрашев.