С оглед на покачващите се температури и повишения риск от възникване на пожари, Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и Изпълнителна агенция по горите (ИАГ) апелират към всички граждани за повишена отговорност и стриктно спазване на противопожарните мерки при пребиваване в горски територии. Пожароопасният сезон вече е обявен в цялата страна. Засилен е контролът върху движението на автомобили, техника и хора в горските територии на страната. Специализирани групи за гасене на горски пожари в горските и ловни стопанства, както и автомобилите за първоначални действия за тяхното потушаване, са в готовност за оказване на съдействие на служителите от Пожарна безопасност и защита на населението.
По данни на ИАГ, само от началото на годината до момента на територията на страната са регистрирани 83 горски пожара, като при тях са засегнати 4 600 дка гори.
Напомняме, че по време на пожароопасния сезон е забранено паленето на открит огън на разстояние по-малко от 100 м. от границите на горските територии, както и извън обозначените и регламентирани за тази цел места.
Призоваваме гражданите при забелязване на пожар в горски или земеделски територии незабавно да се обадят на тел. 112, тъй като предприемането на своевременни действия за потушаването му значително намалява размера на причинените щети, както материални, така и екологични.
Само през 2024 г. в горските територии на страната бяха регистрирани 595 пожара, обхванали над 170 000 дка, от които 14 624 дка са напълно унищожени от върхови пожари. Миналата година беше изключително тежка по отношение на борбата с огнената стихия, не само за участниците в гасаческите дейности, но и за жителите на засегнатите населени места.
Преките загуби от горските пожари, дървесина, фиданки и горска инфраструктура са големи, но най-тежки са последствията за екосистемите, дивечовите популации, природния ландшафт и поминъка на хората.
Опазването на българските гори е обща отговорност. Нека не допускаме небрежност, която може да струва скъпо на природата, хората и бъдещето.
Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини