Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.06.2025 - Необходими са съвместни усилия и синхрон в работата по проблемите със съхненията на иглолистните гори

Необходими са съвместни усилия и синхрон в работата по проблемите със съхненията на иглолистните гори в южната част на територията на област Пловдив. Около това се обединиха участниците по време на работна среща, инициирана от Регионална дирекция по горите - Пловдив със съдействието на Лесозащитна станция – Пловдив.

В срещата участие взеха ръководството на РДГ-Пловдив, директорът на ЛЗС-Пловдив и експерти по лесозащита, представители на териториалните поделения на Южно централно държавно предприятие – Смолян, Държавно горско стопанство - Асеновград и Държавно горско стопанство - Пловдив, както и представители на община Асеновград, община Родопи и община Куклен.

Инж. Пенчо Дерменджиев – директор на ЛЗС-Пловдив запозна присъстващите с динамиката на съхненията на иглолистните гори в региона през годините и основните причини за влошеното им фитосанитарно състояние. Настъпилите продължителни засушавания и по-високи температури през летните и есенните сезони, липсата на обилни снеговалежи през зимата, по-честите екстремни проявления на неблагоприятни абиотични фактори /като мокри снегове, силни ветрове, градушки/ водят до физиологично отслабване на горите. В резултат на това през 2023 г. и 2024 г. се наблюдава увеличение на площта на съхнещите борови култури в региона. По данни на НИМХ лятото на 2024 г. е най-горещото регистрирано досега, с валежи под нормата в повечето месеци на годината. Най-засегнати са културите от бял и черен бор, намиращи се до 700 метра надморска височина. Понижената им устойчивост става предпоставка за нападения от насекомни вредители и фитопатогенни гъби, които допълнително влошават състоянието им и ускоряват процесите на съхнене. Най-разпространеният патоген в боровите култури в региона е Diplodia sapinea. Той намира благоприятна среда за развитие във физиологично отслабналите дървета и причинява съхнене на иглици, леторасли и клони. 

Коментира се, че съхненията на територията на ДГС-Пловдив през 2025 година са се увеличили спрямо 2024 г. - от 172 дка на 1856 дка. Засегнати са борови дървета в горски и земеделски територии, независимо от тяхната собственост. 

След проведените обсъждания, инж. Мирослав Димитров - директор на РДГ-Пловдив резюмира необходимостта представителите на общините да подпомогнат РДГ-Пловдив чрез своите възможности, а именно - предоставяне на информация за връзка с частните  собственици (физически или юридически лица) на засегнатите от съхнене гори в поземлените имоти - горска и земеделска територия, за незабавно процедиране по отношение стопанисването им. От заинтересоваността на собствениците на гори зависи предприемането на своевременни действия по сигнализация и даване на предписания за провеждане на санитарни сечи.

Ръководството на РДГ-Пловдив изказа становище, че за намаляване на пожарната опасност и предприемане на лесовъдски мерки, е необходимо промяна на вида територия от земеделска в горска в поземлените имоти в земеделски земи, придобили характеристиките на гора, които се намират в непосредствена близост до населените места. 

Всички присъстващи изразиха основателните си притеснения, че предстоящите летни месеци с очаквани високи температури и ниска въздушна влажност отново ще окажат силно неблагоприятно въздействие върху състоянието на иглолистните гори и ще поставят големи предизвикателства пред всички институции със защитата от горски пожари на населените места в непосредствена близост до съхнещите иглолистни култури.

Предложено беше в най-кратки срокове общините с представители на РДГ и ЛЗС да проведат информационни кампании за запознаване на обществото с възникналия проблем и възможните действия.