Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/05Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

30.05.2025 - Предизвикателствата пред възстановяване на полезащитните горски пояси в Добруджа бяха коментирани пред национални и регионални медии

Предизвикателствата пред възстановяване на полезащитните горски пояси в Добруджа бяха коментирани пред национални и регионални медии. Събитието беше част от Национална конференция „Предизвикателства пред възстановяването и устойчивото управление на полезащитните горски пояси в условията на климатични промени“

Инж. Стоян Тошев, заместник-министър на земеделието и храните:
На територията на Р България и в частност на територията на Североизточно държавно предприятие имаме полезащитни горски пояси, които възлизат на близо 5 000 км.
Голямата полза, която има от мрежата от пояси е за опазването на земеделската продукция и тяхното опазване е изключително важно и за земеделието, за повишаване на добива. Дейностите по възстановяването им към момента се извършват от държавните ловни и горски стопанства. Имаме предвидени дейности, свързани с бъдещото им възстановяване, но това не е ангажимент само на горското стопанство. Това е обща идея и ще продължим да каним земеделци, които да вземат активно участие в общите дискусии, защото в миналото поясите са направени именно за нуждите на земеделието.

Доц. Георги Костов, Лесотехнически университет:
Полезащитните пояси и земеделските земи представляват заедно агролесовъдска система. Агролесовъдството означава ползване на една и съща земя последователно или едновременно с различни видове растения, земеделски и горски, като общата полза сумарно е по-голяма отколкото, ако се ползват поотделно. Това е устойчиво управление, което се пропагандира в целия Европейски съюз. Поясите увеличават земеделската продукция, спират ветровата ерозия, важни са за биоразнообразието, което е тяхна социална функция. Горската мрежа от пояси създава уникален ландшафт за района. Необходимо е интегрирано управление на тази територия и нейното подпомагане и финансиране.
Над 3300 лв/дка са средствата, които са необходими за залесяването и поддържането на тези пояси. 7% от общата площ от около 10 000 ха са сериозно увредени. Това са средства, които не са по силите на горското стопанство.

Чл.-кор. дн Георги Георгиев:
Съхнене при поясите е имало и по-рано, мерки за възстановяването им е имало също, но от 2020 година процесите при отделни дървесни видове се влоши. Засегнати са много видове: полски, американски ясен, явор, шестил, а също и червения дъб, който беше смятан за подходящ вид за полезащитните пояси. Данните показват, че през последната година интензивността на съхнене е нараснала.

Михаил Илиев – еколог, Българско дружество за защита на птиците:
Полезащитните пояси са оазиси на биоразнообразието в еднотипния равнинен ландшафт на Добруджа. Редица проучвания на животинските видове показват, че по тези места активно се заселват, ползват като укритие като места за хранене, за размножаване редица видове птици и животни. Мрежата от полезащитни пояси се явява свързващ елемент между запазените гористи територии и пасища и по някакъв начин създават гористи територии за придвижване на организмите между естествени обитания.

Национална конференция „Предизвикателства пред възстановяването и устойчивото управление на полезащитните горски пояси в условията на климатични промени“ се провежда в изпълнение на проект „Земите и горите на орела” LIFE18 NAT/BG/001051 по програма LIFE на Европейския съюз, 28-29.05.2025 г., ТП ДГС Добрич