Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/05Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.05.2025 - В световния ден на биоразнообразието, висока оценка за България за опазване на защитен вид и неговите горски местообитаня

Висока оценка за работата на екипа по проект "Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България", финансиран от програма LIFE на Европейския съюз беше дадена от Симона Бакарети -представител на Европейската изпълнителна агенция по климат, инфраструктура и околна среда по време на последната  мониторингова мисия по проекта.
Събитието се проведе в сградата на Югоизточното държавно предприятие (ЮИДП) в Сливен и събра представители на всички партньори по проекта, в т.ч. Изпълнителна агенция по горите (ИАГ), Североизточно държавно предприятие (СИДП), БДЗП и ЮИДП.
Нови 101 двойки от вида малък креслив орел са установени на територията на България, съобщи д-р Димитър Демерджиев от Българско дружество за защита на птиците.
Проектът стартира през 2019 г. и ще приключи на 1 август тази година. Основната му цел е дългосрочното опазване на малкия креслив орел – застрашен вид, срещан в определени региони на България. Изпълнението на проекта включва както теренни проучвания и мониторинг на вида, така и горскостопански дейности, подобряващи състоянието на местообитанията.
„Територията на ЮИДП е най-важната за малкия креслив орел в България. Именно тук е концентрирана голяма част от популацията“, подчерта д-р Демерджиев.
Росен Райчев, заместник изпълнителен директор на ИАГ и ръководител на проекта, посочи, че сред отчетените резултати са стабилизирана популация на вида, подобрени условия за гнездене, както и по-добра информираност на местното население, ловци и земеделци.
„Отчитаме подобрени взаимодействия между държавата и неправителствения сектор, както и устойчиво управление на горските територии с фокус върху опазването на биологичното разнообразие“, допълни той.
Инж. Николай Василев - началник на отдел в дирекция "Търговски дружества и държавни предприятия“ в Министерство на земеделието и храните, представи извършените дейности и постигнатите резултати.
Координатор на проекта е инж. Златка Азманова – заместник-директор на ЮИДП.
По време на теренния  мониторинг в района на Средец и Странджа планина бяха посетени ключови местообитания на малкия креслив орел.
„Щастлива съм от постигнатото и съм сигурна, че резултатите от теренните посещения ще затвърдят добрата работа. Благодаря за професионализма и се надявам да си сътрудничим и в бъдеще“, заяви в заключение Симона Бакарети от CINEA.