Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

11.04.2025 - В Седмица на гората ИАГ и МЗХ попълниха и отглеждаха горска култура в землището на Локорско

На територията на ТП „Държавно горско стопанство София“, в землището на с. Локорско, беше извършено попълване и окопаване на създадена през 2024 г. горска култура. В инициативата активно се включиха изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите Асен Марков, както и служители на Агенцията, Министерството на земеделието и храните, Държавното горско стопанство – София, Лесозащитната и Горската семеконтролна станция гр. София, както и екипът на списание „Гора“.
През 2024 г. в процеса на възстановяване на изсъхнала гора в землището на с. Локорско се включиха над 130 участници, сред които и преподаватели и студенти от Лесотехнически университет, представители на Българско дружество за защита на птиците, деца от Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" с техните родители и учители, както и журналисти. В рамките на дейностите беше извършено почистване и почвоподготовка на терена и залесяване на 750 контейнерни фиданки от цер.
Днес, в Седмицата на гората, бяха продължени усилията за възстановяване на културата. Участниците в акцията окопаха миналогодишните фиданки, подготвиха посадните места и попълниха гнездата, където фиданките бяха загинали. В инициативата се включи и заместник-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев.
Инж. Цветан Динев, директор на ДГС – София, проведе инструктаж на участниците преди започване на мероприятието.
По време на днешните дейности бяха засадени контейнерни фиданки от черен бор, които ще заменят неприхваналите се дъбови. Отгледните мероприятия ще продължат през целия период на растеж и развитие, с цел създаване на устойчива смесена гора, която да защити склона от ерозия и да предотврати появата на нежелана растителност.