Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

11.04.2025 - 145 години от началото на горското дело във Варна – памет, признателност и поглед към бъдещето

По време на юбилейната Седмица на гората 2025 г., Регионална дирекция по горите – Варна отдаде заслужена почит на корените на българското лесовъдство в региона. Тази година отбелязваме 145 години от издаването на Указ от княз Александър Батенберг за назначаването на първия лесничей на Варненска губерния – Емануил Карамфилович. По инициатива на инж. Тодор Гичев – директор на РДГ Варна, в чест на годишнината, пред административната сграда на дирекцията беше поставена възпоменателна плоча „145 години управление на горите“. Началото на тържествената среща с пенсионирани лесовъди беше белязано с обща снимка пред новооткрития знак на признателност – жест към делото и паметта на всички, посветили живота си на опазването на българската гора.
Седмицата на гората под надслов „100 години Век от вечността в създаване, опазване и грижа“  бе официално открита на 7 април 2025 г., със съвместна инициатива на РДГ – Варна и ДПП „Златни пясъци“. По време на церемонията бяха поднесени венци и цветя пред паметната плоча на инж. Йордан Минков – един от бележитите лесовъди в историята на горското дело, поставена до чешмата, носеща неговото име. В поднасянето на цветя се включиха лесовъди и горски служители от РДГ – Варна, засвидетелствайки уважение и признателност към делото на своите предшественици. Поздравителни слова отправиха инж. Дарина Сарова - директор на ДПП „Златни пясъци“, както и инж. Минчо Кулев – заместник-директор на РДГ – Варна. В словото си той отбеляза не само значимостта на Седмицата на гората, но и подчерта важна годишнина – 145 години от назначаването на първия лесничей на Варненска губерния Емануил Карамфилович, с указ на княз Александър Батенберг. Събитието постави началото на серия инициативи, посветени на вековната грижа за българската гора – символ на устойчивост, дълг и отговорност към бъдещето
Образователните събития също бяха в духа на традицията и приемствеността. Съвместно с ДЛС – гр. Балчик се проведоха уроци по горска педагогика с ученици от НУ „Антим I“ – Балчик  и ОУ „Гео Милев“ – гр. Варна. Чрез игри, беседи и залесяване, децата научиха колко важни са горите за живота на хората и как могат да ги опазват. Финалът на занятието бе символичен – засаждане на млада фиданка от червен дъб, символ на новото начало и връзката между поколенията.
Юбилейната Седмица на гората 2025 г. се превърна не просто в отбелязване на значими дати, а в мост между миналото и бъдещето – почит към основоположниците на горската грижа и вдъхновение за новото поколение, което ще продължи да пази българската гора жива.