След официалното откриване на националните чествания по повод 100 години „Седмица на гората“, в тържествена обстановка в Централния военен клуб в София се състоя церемонията по връчване на годишните награди за принос в горския сектор. С най-високото отличие – „Лесовъд на годината“ за 2024 г. – бе удостоен инж. Иван Ризов, заместник-директор на Държавно горско стопанство Катунци при Югозападно държавно предприятие, гр. Благоевград. Отличието е признание за неговия професионализъм, отговорност и принос към устойчивото управление на горските ресурси. Сред номинираните в тази категория и подгласници на инж. Ризов са инж. Златан Механджийски – заместник-директор на ТП „Държавно горско стопанство Асеновград“ при Южноцентрално държавно предприятие, гр. Смолян, инж. Диана Стоянова – заместник-директор на Регионална дирекция по горите – Велико Търново, и инж. Георги Коршутов – началник на горскостопански участък в ТП „Държавно ловно стопанство Несебър“ при Югоизточно държавно предприятие, гр. Сливен. Наградата „За цялостен лесовъдски принос“ получи инж. Виктор Михайлов – заместник-директор на Регионална дирекция по горите – Русе. Със същото отличие бе удостоен посмъртно и инж. Йордан Бобонков – дългогодишен специалист, оставил значима следа в развитието на сектора. Призът „За значителен принос за популяризиране и повишаване имиджа на лесовъдската професия“ бе връчен на доц. д-р Евгени Цавков – ръководител на катедра „Дендрология“ при Лесотехническия университет. В категорията „Служител по контрола и опазването на горските територии за 2024 г.“ бяха отличени: Николай Георгиев – главен специалист, горски инспектор в Регионална дирекция по горите – Варна, Никола Проданов – главен специалист, горски инспектор в Регионална дирекция по горите – Стара Загора и Васил Колев – главен специалист, горски инспектор в Регионална дирекция по горите – Бургас. Церемонията премина в присъствието на официални гости, представители на институции, както и настоящи и бивши служители от горския сектор, които аплодираха наградените за техния професионализъм, отдаденост и заслуги към българската гора.
Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини