Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2025/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

07.04.2025 - С празнична програма бе открит вековният юбилей на Седмицата на гората

Българските лесовъди отбелязаха професионалния си празник с молебен пред катедралния храм „Свети Александър Невски“. Събитието се проведе символично пред Патриаршеската катедрала, където на 12 април 1925 г. е поставено началото на „Седмицата на гората“. Тази година тя преминава под мотото: „Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“

Президентът Румен Радев и зам.-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев отправиха приветствени речи, в които отдадоха почит към забележителната история на българското лесовъдство и 100-годишнината на Седмица на гората. Отбелязана беше и стогодишнината на висшето лесовъдско образование у нас.

Заместник-министърът подчерта, че българските гори са устойчиво управлявани и страната ни е едно от местата в Европа с най-голямо биоразнообразие. Той благодари на лесовъдите, горските служители и работниците в системата на горите, благодарение на чиято отдаденост се отбелязва този професионален празник.

Президентът поздрави всички лесовъди и им пожела успех във високоотговорната им мисия. „Нашата гора е много повече от източник на дървесина – тя е наше национално богатство и носител на националната ни памет и идентичност“, посочи той.

Както и преди век, националното откриване на празника на лесовъдите и работещите в горския сектор беше благословено от Негово Светейшество Българския патриарх Даниил, който отслужи тържествен молебен. „Цели 35% от територията на нашата прекрасна родина е покрита с гори, това е безценно богатство“, каза Патриархът и призова всички да бъдем пазители и грижовни стопани на богодаруваната ни природа.

В парковото пространство на Патриаршеската катедрала официалните лица засадиха Български дъб - символ на лесовъдската професия. Химнът на лесовъдите „Хубава си, моя горо...“, песента „За многая лета“ и звънът на храмовите камбани оповестиха началото на празника „100 години Седмица на гората“.

На официалното откриване присъстваха президентът на Република България Румен Радев, Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил, народни представители, зам.-министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите Асен Марков, зам.-изпълнителните директори д-р инж. Анна Петракиева и инж. Росен Райчев, главният секретар инж. Димитър Баталов, ректорът на ЛТУ доц. д-р Христо Михайлов, директори на държавни горски предприятия, регионални дирекции по горите, държавни горски и ловни стопанства, природни паркове, лесовъди и гости.

Програмата по честването продължи с тържествен концерт „Век от вечността“ с водещи актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов и с музикалното участие на  Нели Андреева и хор „Нуша“, Петя Панева, Боян Михайлов и хора при храм-паметника „Свети Александър Невски“.

Шатра с материали и сбирки на ЛТУ, свързани със създаването, възстановяването, стопанисването и опазването на българската гора, запознаваше гостите с лесовъдската професия. Образователното фургонче „Горичка в количка,“ оборудвано с материали и интерактивни игри, очакваше най-малките природолюбители.

В седмицата от 7 до 13 април всички горски структури в страната предвиждат редица инициативи, посветени на 100-годишния юбилей на празника на лесовъдите и горските служители. Събитията включват залесителни кампании, обновяване на паметници, опазване на значими исторически места и отдаване на почит към личности, допринесли за развитието на горското дело в България. Предвидени са и образователни занимания с деца в различни населени места в страната.