29-то издание на изложението откри зам.- министърът на земеделието и храните инж. Стоян Тошев. То се провежда в дните от 26-ти до 30-ти март 2025 г. в Международен панаир гр. Пловдив. Показва напредъка и резултатите в областта на ловното и рибно стопанство. Инж. Росен Райчев - зам. изпълнителен директор на ИАГ запозна присъстващите със състоянието на дивечовите запаси и ползването на дивеча през изминалата година. В резултат на проведените дейности и мероприятия от стопанисващите дивеча, данните сочат, че през 2024 г. дивечовите запаси са се увеличили. Ръст има при всички видове едър дивеч.
От отстреляните за периода 01.03.2024 г. до 28.02.2025 г. по линия на организирания ловен туризъм благородни елени, 70 са оценени със златни медали. При елена лопатар те са 28, 11 са златните медали при муфлона. При дивата свиня, от отстреляните през изминалата година, 31 са оценени със златен медал. При сърните те са 68.
През 2024 г. най-високо оцененият трофей от благороден елен е добит в дивечовъден участък „Вардим“. Вторият и третият по точки са отстреляни на територията на Ловно сдружение - Попово и Държавно ловно стопанство „Дунав“.
Форумът „Природа, лов, риболов“ е най-престижното ловно изложение в нашата страна. Данните са показателни, че страната ни продължава да върви в правилната посока по отношение на развъждането, селекцията, грижите за дивечовите популации и тяхното опазване, каза Асен Марков.
За поредна година изложението събра много посетители и гости, любители на ловния и риболовен спорт, на природата. То представя дейността на ИАГ, държавните горски предприятия, на институции и сдружения, свързани с горското стопанство, рибарството, дивечовъдната дейност, съхраняването и облагородяването на околната среда.
Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини