В периода 17-21-ви февруари 2025 г. в гр. х Филах, Австрия се проведоха срещи на участниците в проект "DRP0200359 ForestConnect, в който ИАГ участва като партньор. В първите два дни (17-18.02.2025 г.) се проведе среща за управление на проекта (с участието на проектните ръководители и координаторите на партньорите). В нея взе участие и проектния мениджър от страна на Управляващия орган на програма Дунавски регион 2021-2027. Беше направен преглед на изпълнението на проекта и на предвидените дейности за следващите периоди.
В периода 18-21-ви февруари се проведе среща на всички експерти по проекта, с цел изготвяне на Стратегически план за действие за адаптиране и управление на горите в защитени територии, което е резултат от дейностите в края на проекта. Проектните партньори обсъдиха проект на съдържанието на Стратегическия план за действие и наръчник за екологичните коридори на едрите хищници в условията на климатични промени, устойчивото управление на различните видове земеползване (вкл. горски екосистеми) и „климатично-умна“ методология за опазване на едрите хищните в защитените територии.
Водещият партньор WWF България представи напредъка по проекта по всички стратегически цели и в подробности последните резултати на избраните критично застрашени зони за едрите хищници в пилотната област за България по проекта Западна Стара планина.
Проведени бяха теренни посещения за обмен на опит в Природен парк „Добрач“ и биосферния резерват „Нокберге“ където бяха представени практики за проследяване и описване на популациите на вълк и мечка и тяхното движение, тъй като нямат постоянни местообитания в областта Каринтия, Австрия, но поради близостта със Словения са регистрирани и потвърдени, както определен брой екземпляри вълци, така и мечки, които мигрират с цел търсене на храна в пограничните райони.
Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини