Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

19.11.2024 - МЗХ и синдикатите обсъждат параметрите на нови колективни трудови договори за работещите в сектор „Гори“

Министерство на земеделието и храните и синдикатите обсъждат параметрите на нови колективни трудови договори за работещите в сектор „Гори“ за 2024-2025 г. Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите д-р инж. Мирослав Маринов по време на Кръгла маса и обучение на тема: „Заедно за по-добър контрол по хранителната верига и стопанисване на нашите гори в контекста на задълбочаващите се климатични промени и за гарантиране на продоволствена сигурност“. Срещата е организирана от Националната федерация "Земеделие и горско стопанство" на КТ „Подкрепа“ и се проведе в конферентната зала на Парк хотел „Москва“ в София.

Заместник-министър Маринов посочи, че екипът на МЗХ работи в постоянна комуникация със синдикатите. „Винаги търсим най-добрите решения, за да бъдем полезни на горските служители, а чрез тях и на българската гора“, каза още той. В проекта на новите договори ще бъдат конкретизирани параметри, свързани с работната заплата, социалните мероприятия, доплащанията, съгласно българското законодателство, както и допълнителният платен годишен отпуск за работещите в горския сектор.

По време на срещата заместник-министър Маринов отбеляза, че състоянието на горите и горските територии в България се подобряват с всяка изминала година и данните категорично показват това. „Съгласно Годишния отчетен доклад на Изпълнителната агенция по горите за 2023 г.,  в последните години лесовъдските показатели достигат устойчиви нива, които благоприятстват нормалното развитие на горските екосистеми и видовете в тях. Над 1/3 от територията на страната ни е заета от горскодървесна растителност, което ни нарежда на челните места в Европа по лесистост и биоразнообразие. Страната ни е сред водещите по наличие на естествени местообитания, част от Европейската мрежа Натура 2000“, допълни още инж. Маринов.

Той изтъкна, че само с координирани общи усилия между администрацията, работещите в сектор „Гори“ и браншовите организации, може да се създаде рамка за успешно управление.

В събитието участие взеха и заместник-министърът на земеделието и храните доц. Деян Стратев и изпълнителният директор на ИАГ инж. Стоян Тошев.