Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

08.11.2024 - Горски служители от структурите на ИАГ обмениха опит за борба с горските пожари с френски колеги

Представители на Изпълнителна агенция по горите и дирекциите на природните паркове „Българка“ и „Врачански Балкан“ взеха участие в програмата за обмен на експерти на механизмите за гражданска защита на Европейския съюз. Целта на посещението бе обмяна на опит и добри практики, които да бъдат приложени на територията на страната ни и използвани за превенция и борба с горските пожари.

Служителите посетиха Центъра за изследване и тестване на горски пожари ENTATE VALABRE в гр. Вар, Франция, където взеха участие в специализирани занимания и се запознаха с  Френската национална стратегия и доктрина за борба с горските пожари (2023), наличното противопожарно надземно и наземно оборудване и екипировка, обучителни модули за горски пожарникари, опасностите от горски пожари и тяхното управление във Франция, включващо: превенция, планиране, гасене и възстановяване на горски територии.

Горските експерти имаха възможност да посетят и се занимаят отблизо с работата и на други специалисти и институции, участващи в борбата с пожарите, като Национална горска служба (ONF), Център за изследване и тестване на горски пожари - ENTATE VALABRE, Ведомствена и спасителна служба в гр. Вар, Регионален оперативен център в гр. Марсилия, Въздушна противопожарна база в гр. Ним, Въздушен наземен център за обучение в гр. Ним, Изследователски център към VALABRE, Демострационен център за обучения за горски пожари със симулатор (VALABRE).

По време на посещението бяха обсъдени възможностите за бъдещо сътрудничество между структурите на Изпълнителна агенция по горите и  Центъра за изследване и тестване на горски пожари  - ENTATE VALABRE.