Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

07.11.2024 - Проведе се заседание на работната група за последваща оценка на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор в Република България 2014-2023 г.

На 06.11.2024 г. се проведе второто заседание на работната група за извършване на последваща оценка на изпълнението на Стратегическия план за развитие на горския сектор в Република България 2014-2023 г.

В срещата се включиха представители от Министерство на земеделието и храните, Изпълнителна агенция по горите, регионалните дирекции по горите и специализираните териториални звена на агенцията, държавни институции, държавните предприятия по чл. 163 от Закона за горите и неправителствени организации.

Членовете на работната група предварително предоставиха информация по отношение изпълнението на Стратегическия план от 2021 до 2023 г., която беше обобщена с данните от мониторинга от предходния период. Направената оценка показва сравнително добра степен на изпълнение на заложените оперативни цели и дейности/поддейности от Плана.

Предстои официализирането на Окончателен доклад за приемане на последваща оценка на изпълнението на СПРГС 2014-2023 г. по оперативни цели и дейности и "Оценка на резултатите от изпълнението на СПРГСРБ 2014-2023 г., за периода от 2021-2023 г и за целия период по оперативни цели, дейности и поддейности".

Стратегическият план за развитие на горския сектор в Република България 2014-2023 г. е основният национален стратегически горски документ. Съгласно Закона за горите той определя конкретните оперативни цели и действия за изпълнение на Националната стратегия за развитие на горския сектор в Република България. Документът създава рамка за осъществяване на политиките в горския сектор за 10-годишен период. Разработен е по проект „Стратегическото планиране в българските гори – гарант за ефективно управление и устойчиво развитие“ на Изпълнителна агенция по горите по Оперативна програма "Административен капацитет" и е утвърден от Министъра на земеделието и храните на 30.07.2014 г. 

Неговото изпълнение бе насочено към: поддържането на жизнени, продуктивни и многофункционални гори; устойчив, конкурентоспособен и иновативен горски сектор; съхранено биологично разнообразие; количество и качество на водните ресурси в горските територии.