Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/11Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.11.2024 - Инж. Стоян Тошев взе участие в кампанията, която се провежда по инициатива на Северозападно държавно предприятие гр. Враца „Седмица на будителите“

Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Стоян Тошев участва в мероприятие, част от кампанията на Северозападно държавно предприятие гр. Враца „Седмица на будителите“. 

Повече от 130 ученици от ОУ „Професор Димитър Димов“, гр. Ловеч, Профилирана природо-математическа гимназия гр. Ловеч, Професионална гимназия по механоелектротехника гр. Ловеч, ОУ „Васил Левски“, с. Малиново и ОУ „Свети Свети Кирил и Методий“ с. Александрово се включиха в събитието. То се проведе на територията на горски разсадник „Сливек“, ДГС Ловеч под надслов „Уча се от лесовъда“.

Инж. Тошев поздрави учениците и техните преподаватели. Той пожела на децата да бъдат все така любознателни, да продължат да обогатяват знанията си гората, за растителния и животинския сват, да обичат и пазят природата. Инж. Тошев приветства организаторите на събитието Северозападно държавно предприятие и Държавно горско стопанство Ловеч в седмицата, когато отбелязваме Деня на народните будители, горските педагози да се с децата, за възможността учениците да се учат от лесовъдите.

В слънчевия октомврийски ден всяко дете имаше възможност да засади дръвче от обикновен смърч на мястото на загиналите дървета в създадена през 2023 г. школа за коледни елхи. Специалистите лесовъди разказаха за значението на залесяването и запознаха участниците с технологията на производство на фиданки.

Учениците научиха от своите нови учители – горските педагози от държавните горски стопанства в Ловеч и Троян и от Регионална дирекция по горите - Ловеч как да разпознават стъпките на диви животни, както и различните дървесни видове по техните листа и плодове. 

Децата влязоха в ролята на пожарникари със специализиран автомобил за гасене на горски пожари. 

Видяха създадения в двора на горския разсадник пчелин, а горските педагози им изнесоха беседа за биологичните особености на медоносната пчела, йерархията в пчелното семейство, структура на пчелния кошер и технологията за добив на пчелен мед.

Мероприятието приключи с викторина, където учениците се надпреварваха да отговарят на поставените им от лесовъдите въпроси, а награди имаше за всички знаещи.