Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/10Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

31.10.2024 - Проведе се съвещанието по стопанисване и контрол на дейностите, които се извършват в горските територии

На 29 и 30 октомври 2024 г. в УОГС „Г. Ст. Аврамов“ - Юндола, в изпълнение на проект „Земите и горите на орела“ LIFE18/NAT/BG/001051 по програма LIFE на ЕС се проведе съвещание по стопанисване и контрол на дейностите, които се извършват в горските територии.

Работната среща откри заместник изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Росен Райчев. 

Участие взеха повече от 50 експерта по контрол, стопанисване на горските територии и системни администратори от ИАГ и регионалните дирекции по горите. 

Освен представяне на постигнатото по отделни дейности при изпълнението на проекта, основните теми, разисквани на срещата бяха: екологичното законодателство, правомощията на служителите на ИАГ и РДГ за опазването на защитените видове, в т. ч. Малкият креслив орел, както и Регламент 1115/2023 ЕС или т.нар. Регламент за обезлесяване. На участниците беше представен работен вариант на нов софтуерен продукт за обектите по чл. 206 от Закона за горите. 

Фокус на дискусията, свързана с контролната дейност бе предприемането на конкретни мерки и действия за подобряване на административнонаказателната дейност на регионалните дирекции по горите. 

При проведените дискусии, свързани със стопанисване на горските територии, се акцентира на изменението на Наредба № 8 за сечите в горите и организацията на контролната дейност, които ще допринесат за повишаването на контрола и опазването на горите, както и върху защитените видове, в т.ч. Малкия креслив орел.