Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/10Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

17.10.2024 - 94 млн. евро от Стратегическия план ще бъдат насочени за подобряване на горите и биоразнообразието в тях

Ще бъдат насочени 94 млн. евро за прилагане на интервенции в сектор „Гори“ по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Това стана ясно по време на среща на заместник-министрите на земеделието и храните д-р Лозана Василева и д-р инж. Мирослав Маринов с представители на държавни и неправителствени организации от горския сектор.

Заместник-министър Василева, която е ръководител на управляващия орган на Стратегическия план, съобщи, че са разработени осем интервенции за горския сектор. Тя допълни, че три от интервенциите са компенсаторни, а останалите 5 са инвестиционни.  „През 2025 г. предвиждаме да отворим приеми по четири от тях, а именно за залесяване и възстановяване, предотвратяване на щети от горски пожари, намаляване на загубата на биологично разнообразие и намаляване на незаконните дейности в горските територии, както и за подпомагане по Натура 2000 за гори“, посочи д-р Лозана Василева. Останалите интервенции от Стратегическия план ще бъдат за подобряване на здравословното състояние и устойчивостта на горските екосистеми, горско екологични дейности в горите и поддръжка на новосъздадени и възстановени гори.

От своя страна заместник-министър Маринов заяви, че екипът на Министерството работи в диалог с представителите на всички организации. Той подчерта необходимостта от стартирането на приемите за подпомагане на горското стопанство, с оглед на опустошителните горски пожари през тази година.

Участващите в срещата бяха запознати с възможностите за прилагане на интервенциите и допустимите дейности по тях. Те изразиха удовлетвореност за това, че още следващата година ще стартират тези приеми. По думите им, добрият диалог и сътрудничеството с ръководството на МЗХ ще допринесат за успешното подпомагане на сектора.

Предложението за стартиране на интервенциите през 2025 г. ще бъде представено на следващото заседание на Комитета по наблюдение на Стратегическия план, който ще се проведе през месец ноември.