Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
24.09.2024 - Горски експерти прилагат нова методика за оценка на възобновяването и развитието на подраста
Лесовъди от регионални дирекции по горите и държавни предприятия участваха в обучение по прилагане и контрол на методиката за оценка на възобновяването и развитието на подраста. Събитието се проведе на територията на
Учебно опитно горско стопанство „Петрохан“ по проект „Мерки за опазване на малкия креслив орел и неговите местообитания в България” LIFE18 NAT/BG/001051 по програма LIFE на Европейския съюз (ЕС).
По време на двудневното обучение експертите имаха възможност да се запознаят с основни предпоставки за въвеждане в практиката на оценката на естественото възобновяване, както и с детайли по прилагането на обсъжданата разработка.
През втория ден, методите на оценка бяха обсъдени на терен, където лесовъдите дискутираха възможностите за прилагането им съобразно мястото и условията на възобновяване на подраста, специфични за териториите.
Методиката е изготвена от авторски колектив от Лесотехнически университет, Институт за гората и експерти от РДГ, като с нейното прилагане се цели обективен анализ на степента на естествено възстановяване на насаждения, в които са изведени санитарни и принудителни сечи. Екпертите са убедени в ползата от прилагането на методиката, защото тя ще подпомогне бъдещото планиране на необходимите лесовъдски мероприятия и ще осигури устойчивост в горските екосистеми.