Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/09Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

24.09.2024 - Изготвяне на план за възстановяване на опожарените площи и приоритетното възстановяване на горите в близост до населените места, това са част от спешните мерки, които горските структури в страната предприемат в края на пожароопасния сезон.

Решенията бяха взети на проведена работна среща на ръководството на Изпълнителна агенция по горите, директорите на държавни предприятия и регионалните дирекции по горите. 

Съвещанието беше ръководено от заместник-министъра на земеделието и храните, д-р инж. Мирослав Маринов, който обърна внимание на сложната пожароопасна обстановка през изминалите месеци. По думите му, от началото на годината са възникнали над 500 горски пожара, а засегнатата площ от тях е повече от 170 хил. дка. „Върхово са опожарени малко над 10 % от териториите, а останалите близо 90 % са засегнати от низови пожари, които не са унищожили напълно горите“, посочи заместник-министър Маринов. 

Заместник-министърът благодари на горските служители, че са се справили с тежката обстановка и подчерта, че благодарение на тяхната бърза реакция и дисциплина са предотвратени и спасени от опожаряване хиляди гори не само в държавни, но и в общински и частни горски територии, както и в резервати.

Опожарените горски територии ще бъдат възстановени в най-кратки срокове като приоритетно ще бъдат предприети действия върху опожарените площи в близост до населени места и ерозирали терени. 

Важна стъпка в процеса на възстановяване на гората е изборът на подходящи дървесни видове и обезпечаване на необходимия посадъчен материал. Предстои държавните горски стопанства да изготвят необходимата документация за залесяване и предвиждане на подходяща почвоподготовка. Експертите ще предвидят и подходяща схема за залесяване и отглеждане в зависимост от степента на увреждане на дървесината. По време на целия процес контролните органи ще наблюдават изменението на жизненото състояние на дървостоя в опожарените площи, с цел предприемане на допълнителни мерки. 

Преди началото на отоплителния сезон, друга важна тема, която ръководителите на горски ведомства коментираха е снабдяването на местното население с дърва за огрев. Директорите на държавни предприятия увериха, че въпреки, че предстоят пикови месеци на снабдяване на населението с дърва, проблем няма да има. 

Във връзка с осъществяване на засилен контрол по време на активния сезон на снабдяавне с дървесина, изпълнителният директор ИАГ, инж. Стоян Тошев подчерта, че регионалните дирекции по горите извършват интензивни проверки за законността на транспортираната и съхранявана дървесина.