Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.08.2024 - България е домакин на XVIII-тия Европейски конгрес по Горска педагогика

В периода 2 - 5 септември 2024 г. страната ни ще бъде домакин на XVIII-тия Европейски конгрес по Горска педагогика. Той ще се проведе в базата на Учебно-опитно горско стопанство „Георги Ст. Аврамов“ – Юндола под мотото: „Европейските гори, засегнати от пожари, суша и бури – предизвикателство за Горската педагогика“.

За участие са поканени над 120 експерти от държави-членки на Европейския съюз, като от нашата страна е предвидено да се включат 70 горски педагози. Лектори от България и Европа ще представят опита и предизвикателствата в работата си с различните целеви и възрастови групи по темата на конгреса. Ще се проведат дискусии, обменят добри практики и предложения за нови методи и подходи за подобряване на дейността.

Дейностите по Горска педагогика се развиват в Европа вече повече от 40 години. По инициатива на Австрия и Германия през 2007 г. е създадена Европейска мрежа на горските педагози. От следващата година започва провеждането на конгреси, с участието на представители на европейските страни, работещи по методите на горската педагогика. 

У нас дейността започна преди близо 15 години. Над 300 лесовъди, педагози от горския сектор, влязоха в стотици детски градини и училища в страната. Дадоха възможност на подрастващите да се запознаят с дейностите в нашите гори, с работата на лесовъдите, да се докоснат до част от многообразието на животинския и растителен свят и да знаят, как да опазват и да се грижат за природата.

Провеждането на XVIII-тия Конгрес в България е признание към страната ни за напредъка и постиженията в тази област, както и за ежедневната и упорита работа на нашите експерти - горски педагози.