Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

20.08.2024 - От 18-ти август влезе в сила Регламентът на ЕС за възстановяване на природата

От 18 август 2024 г. влезе в сила Регламент (ЕС) 2024/1991 за възстановяване на природата на Европейския парламент и на Съвета. Законодателното предложение е в изпълнение на ключов елемент от Европейския зелен пакт (ЕЗП) и Стратегията за биологичното разнообразие за 2030 г., с които е поет ангажимент Европейският съюз да даде пример в глобален план за обръщане на процеса на загуба на биоразнообразие и възстановяване на природата. С приетия Регламент се цели изпълнението на ЕЗП, според който всички действия и политики на ЕС следва да са насочени към постигане на устойчив и справедлив преход за постигане на целите на ЕС за климата и биоразнообразието за 2030 г. и 2050 г., и да подпомогне държавите членки да подобрят и възстановят увредените екосистеми до добро екологично състояние, включително екосистемите, богати на въглерод. Законодателното предложение се основава на синергиите между климата и природата. С настоящия регламент се установява рамка, чрез която държавите членки въвеждат ефективни мерки на най-малко 20 % от сухоземните и най-малко 20 % от морските пространства, а до 2050 г. на всички екосистеми, които се нуждаят от възстановяване.

В регламента се определят конкретни цели и задължения за възстановяване на природата във всяка от екосистемите – от сухоземните до морските, сладководните и градските екосистеми.

Определените индикатори за горските екосистеми са: лежаща мъртва дървесина, стояща мъртва дървесина, дял на горите с разновъзрастова структура, горска свързаност общ индекс на птиците в горите, съдържание на органичен въглерод, дял на горите, в които преобладават местните дървесни видове и разнообразие на дървесните видове, за които трябва да се постигне нарастваща тенденция до 2030 г. и на всеки шест години. Държавите-членки следва да изготвят Националните си планове за възстановяване, които определят мерките за възстановяване на екосистемите. 

Инициативата за „Засаждане на три милиарда допълнителни дървета“ също е включена в Регламента.

Изпълнението на Регламентът би трябвало да смекчи измененията в климата и последиците от природните бедствия и да помогне на ЕС да изпълни международните си ангажименти в областта на околната среда и възстановяването на европейската природа.