Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/08Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

13.08.2024 - Обнародвано е изменение на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча

Днес, в бр. 68 на Държавен вестник е обнародвано Постановление № 281 от 8 август 2024 г. за изменение на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча.

С него се променя чл. 71, ал. 1, т. 2 от ППЗЛОД, като дневната норма за отстрел на гургулица от един ловец става до 3 броя, а по линия на организирания ловен туризъм – до 15 броя. 

Промяната се налага поради отчетената от Европейската комисия тенденция за намаляване популацията на гургулица за Централно-източния прелетен път, който преминава и през територията на Р България. С изменението в Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча и намаляване на дневната норма за отстрел ловът на гургулица в България се запазва. Експертите ще продължат да наблюдават състоянието на популацията и да осъществяват ежегоден мониторинг на вида.

Постановление № 281 влиза в сила от 13 август 2024 г. 

Изменението на Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча е публикувано на интернет страницата на Изпълнителна агенция по горите, в раздел „Документи“, „Обща информация“, на https://www.iag.bg/data/docs/281.pdf.