Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

20.06.2024 - Участие в международна среща и конференция за едрите хищници

В периода 11-ти-13-ти юни, 2024 г. в гр. София. експерти от Изпълнителна агенция по горите взеха участие в  международна среща и  конференция за едрите хищници, която е 5-тата среща на Платформата за едри хищници Dinaric-Balkan-Pindos #DiBaPi.
Платформата е инструмент за дългосрочен обмен при трансгранично управление и наблюдение на едрите хищници с представители на националните и регионални власти, както и всички заинтересовани страни в тази част на Европа.

Основна тема на форума беше да се обсъдят и обменят добрите практики за опазване на едрите хищници и възможностите за ограничаване на конфликтите при съжителството на хората с едри хищници (кафява мечка, вълк и рис). Участваха представители на институции, университети, научни и неправителствени организации от Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Гърция, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Словения и България, както и от европейски организации, свързани с опазването на едрите хищници и околната среда. Организатори на международната среща бяха МОСВ и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) към Министерството на земеделието и храните.

В разговорите се включиха Виктор Атанасов, зам.-министър на околната среда и водите, инж. Росен Райчев, зам.-изпълнителен директор на ИАГ, представители на Платформата на ЕС за съвместно съжителство между хората и едрите хищници, Секретариата на Бернската конвенция, Съюза на ловците и риболовците в България, WWF Adria, WWF България, Алпийската и Карпатската конвенция.

В рамките на срещата се проведе и теренно посещение в Природен парк „Витоша“, където експерти от ИАГ представиха добри практики в управлението и стопанисването на дивата природа.

Поради свързаността на проект DRP0200359 Towards a Climate-smart Forest Connectivity for Large Carnivores in the Balkan-Carpathian-Dinaric Region“, („Към климатично интелигентна горска свързаност за едрите хищници в Балкано-Карпатския регион“), ForestConnect, финансиран по програма Интеррег Дунавски регион 2021-2027, експерти от ИАГ взеха участие с презентация за дейностите по проекта, очакваните резултати, партньорство и представяне на участието на ИАГ като партньор по проекта. Бяха обсъдени въпроси относно дейността на платформата, конфликта за съжителство между хората и едрите хищници, налични данни и стратегии на държавите в региона, както и бяха очертани бъдещите посоки за действие на Платформата и за участието на държавите-членки в нея. Бяха дискутирани възможностите за сътрудничество между проект ForestConnect и Платформата за управление на хищниците – включване на Платформата като заинтересована страна в проекта и оказване на подкрепа с данни, материали и контакти с други държави-участници за подпомагане изпълнението на дейностите и за популяризиране на резултатите.