Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

12.06.2024 - ДЕЦА ВЛЯЗОХА В РОЛЯТА НА „ЛЕСОВЪДИ“, ЗА ДА СПАСЯВАТ ГОРА ОТ ПРИРОДНИ БЕДСТВИЯ

Съвместна инициатива на служители от Северозападно държавно предприятие-Враца и Дирекция на Природен парк „Врачански Балкан“ се проведе на 6 юни в гората над туристическата хижа в града. Деца от първи клас, възпитаници на занималня „Мечта“, се включиха с голямо желание в няколко авторски занимания по „Горска педагогика“ на служителите от предприятието и парка. Целта на заниманията бе да тества новите игри, чиито фокус е свързан с природни бедствия, като пожари и ледоломи, и да проследи какви адекватни мерки биха взели подрастващите, влезнали в обувките на „лесовъди“.

В хода на заниманията децата бяха запознати с професията на лесовъда, те се потопиха в необятния животински свят и научиха любопитни факти за различни горски обитатели.

В първата игра „Спечели своето съкровище“ бе необходимо децата да проявят своята бърза мисъл, за да отговорят правилно на въпроси, свързани с предотвратяването на пожари, както и с поведението на животните и хората при възникване на огнената стихия. За целите на играта бяха подготвени „тайни торбички“, в които бяха поставени бонбони и „съкровищата“, които бяха намерили в гората – шишарки, клонки, билки и др. С помощта на въженце, децата трябваше да преминат с придърпване 10 възела, за да достигнат до „съкровището“ в торбичките. При всеки верен отговор, детето преминаваше на следващия възел.

Във втората игра „Горски решения“ първокласници имаха за задача да влезнат в  ролята на лесовъди, за да изберат различни възможности за спасяване на гората, след опожаряване и да „приложат“ предложените адекватни мерки за справяне с последващите процеси в гората, които биха могли да доведат до нейното загиване.

Третата игра „Горски театър – ледолом“ също предизвика интерес у подрастващите. В заниманието децата приеха различни роли – на различни дървесни видове – бор, дъб или ела.  С помощта на тежести децата придобиха представа, как под влияние на различни природни процеси – вятър, сняг, дъжд, дърветата могат да бъдат повалени.  В разиграния театър бе поставен акцент за значението на лесовъдите в тяхната работа по възстановяване на гората от този вид природно бедствие.

В края на горските занимания децата получиха подаръци от служителите на СЗДП и ПП“Врачански Балкан“.