Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

12.06.2024 - ДЛС- Тополовград с уроци за децата в "Горска класна стая"

В рамките на кампанията „Горска класна стая“ на МЗХ и ИАГ, Държавно ловно стопанство - Тополовград проведе образователно събитие с участието на деца и горски служители. Основната тема в инициативата бяха особеностите на професията „лесовъд“ и разнообразните дейности на ловното стопанство.

По време на събитието, горските служители представиха на децата значимостта и отговорностите на лесовъда в опазването и управлението на горските територии. Децата научиха за процесите на залесяване, поддържане на здравето на горите, както и за важността на устойчивото управление на горските ресурси. Служителите разказаха и за различните методи за наблюдение и контрол на горските екосистеми, които се прилагат в ежедневната им работа.

Една от най-вълнуващите части на деня беше практическата демонстрация на маркирането на дървета за сеч и измерването на диаметрите им с помощта на специализирани инструменти. Децата имаха възможност сами да използват клупа и да усетят какво е да бъдат част от професията лесовъд. 

Ловното стопанство представи и своята роля в опазването на дивеча и биоразнообразието. Децата се запознаха с различните видове дивеч, които обитават горските територии, и научиха за усилията на стопанството в поддържането на популациите и осигуряването на подходящи условия за тяхното развитие.