Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

12.06.2024 - Горска класна стая в разсадника на ДГС Гурково

В горския разсадник на ТП "ДГС Гурково" се проведе образователна беседа с ученици от IV и V клас на ОУ "Св. св. Кирил и Методий", гр. Николаево. "Горската класна стая" имаше за цел да запознае децата с важната роля на лесовъда и различните дейности на горското стопанство.

По време на събитието, учениците научиха за процеса на производство на фиданки, събирането на семена, залесяванията, както и за опазването и контрола на горските територии. Директорът на стопанството, инж. Калин Николов, показа нагледно метода за маркиране на дървета за сеч. Той предостави на децата възможността самостоятелно да измерят диаметрите на различни дървета с помощта на клупа, което предизвика голям интерес и ентусиазъм сред младите участници.

Освен това, инж. Николов демонстрира на учениците как се определя възрастта на дърветата чрез годишните пръстени, използвайки проба от дървесен вид бук. Това практическо занимание помогна на децата да разберат значението на годишните пръстени и тяхната роля в изучаването на дърветата и горската екология.

Събитието беше изключително ползотворно и вдъхновяващо за младите природолюбители, които си тръгнаха от разсадника с нови знания и повишено внимание към природата и опазването на горите.