Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

06.06.2024 - Лесовъдски мерки за ограничаване на съхненето на иглолистните насаждения обсъдиха горски експерти, представители на науката и практиката

Лесовъдски дейности по стопанисването на иглолистните насаждения дискутираха представители на науката и практиката на проведено днес работно съвещание на територията на Държавно горско стопанство – Хисаря. 

Срещата се проведе на терен в един от най-силно засегнатите от съхнене райони с изкуствено създадени иглолистни гори на територията на Южноцентрално държавно предприятие. В дискусията взеха участие учени от Лесотехническия университет, Института по гората при БАН, представители на Изпълнителната агенция по горите, Южноцентрално и Югоизточно държавно предприятие, Регионална дирекция по горите - Пловдив, Лесозащитна станция - Пловдив и държавни горски стопанства в региона, както и представители на неправителствени организации и местната власт. 

„На територията на цялата страна за последните шест месеца са засегнати 212 000 дка като 78% от засегнатите площи са в района на дейност на Лесозащитна станция – Пловдив, подчерта д-р инж. Мирослав Маринов, зам.-министър на земеделието и храните при откриването на срещата. 

Целта на работния формат е обществеността да бъде запозната с проблема, който се наблюдава в различна степен на територията на цялата страна и хората да бъдат спокойни, че взетите експертни решения ще бъдат изцяло научно-обосновани и с мисъл за устойчиво стопанисване на гората, допълни той.  

Специалистите подчертаха противоерозионната роля, която са имали залесяванията на иглолистни култури при тяхното създаване в средата на миналия век. 

Тези насаждения са изчерпали растежния си потенциал, създали са горска обстановка и предпоставки за възстановяване на местната растителност.

Основните причини за съхненето им са свързани с настъпилите през последните години продължителни засушавания и по-високи температури, намаляване на почвената и въздушна влажност и последващо физиологично отслабване на дърветата. Това води до понижена устойчивост на горите и става предпоставка за развитие на гъбни патогени и нападания от насекомни вредители, които ускоряват процесите на съхнене. 

През последните години броят на новоустановените патогени в страната нараства и те нанасят значителни повреди по дървесната растителност. 

Степента на увреждане зависи от вида на конкрените патогени, конкретните условия на средата и здравослословното състояние на гората. 

В зависимост от всички тези фактори ще бъдат приложени възможните лесовъдски намеси, които винаги са в посока да устойчиво стопанисване на гората, категорични са специалистите.