Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/06Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

05.06.2024 - Край село Приселци се проведе урок от инициативата „Горска класна стая“

Открит урок, подобен на съвещание по маркиране и стопанисване на горите, проведоха ученици от осми, девети и десети клас на Професионалната гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна, експерти от Регионална дирекция по горите-Варна, Държавно горско стопанство-Варна и Североизточно държавно предприятие. Занятието е част от инициативата на Изпълнителна агенция по горите „Горска класна стая“ и се състоя в местността „Харамията“ край село Приселци.

По време на проявата лесовъдите обясниха на младите си колеги какви са основните начини за стопанисване на горските територии и какво се прави за опазването на горите.

Във втората част на урока бъдещите горски бяха разделени на два отбора, като всеки един трябваше да работи в пробна площ от един декар. Учениците изпълниха множество специфични лесовъдски задачи – да определят дървесните видове в културата, височината на дърветата и други. Така на практика младите лесовъди усвоиха работата с висотомер и клупа.

В края на занятието директорът на ДГС-Варна инж. Владислав Георгиев, който също е възпитаник на училището, пожела на учениците да станат знаещи и можещи лесовъди и да работят със сърце и ум за българската гора.