Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/05Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

22.05.2024 - Заместник-министър Маринов: Около 85 % от работните места в биоикономиката са в областта на земеделието и хранително-вкусовата промишленост
Статистическите данни за България за броя на заетите в биоикономиката работни места показват, че около 85 % са в областта на земеделието и хранително-вкусовата промишленост. Това заяви заместник-министърът на земеделието и храните, д-р инж. Мирослав Маринов, който откри официално втория Национален семинар по биоикономика.
Събитието се проведе в рамките на проект „Подпомагане на страните от Централна и Източна Европа при разработване на стратегии и планове за действие за биоикономика, по програма Хоризонт Европа /2021 – 2027 г./. Заместник-министър Маринов поясни, че това е показателно за необходимостта от внедряване на нови технологии и иновации в областта и определят важността на подобни форуми. Той подчерта, че биоикономиката обхваща всички сектори и свързаните с тях услуги и инвестиции за производство, преработка, употреба и консумация на биологични ресурси, в т.ч. и екосистемните услуги. По думите му, трансферът на знания и изграждане на капацитет сред заинтересованите страни е важен елемент за разработване на пътна карта и Национална стратегия за развитие на биоикономиката.
„Необходим е междусекторен подход за сътрудничество, който може да бъде постигнат чрез синхронизиране на действията в различните био икономически сектори и чрез разработването на пътна карта за Национална стратегия за развитие на биоикономиката в България и съответен план за действие, каквато е и целта на настоящия проект“, каза още заместник-министър Маринов. Проектът се изпълнява от 17 държави, като представител на България в консорциума е Изпълнителана агенция по горите.
По време на семинара експертите от екипа по управление и изпълнение на проекта представиха състоянието на биоикономиката в България, извършените досега дейности и напредъка по проект CEE2ACT“, както и проект на визия, стратегически цели и приоритети, SWOT анализ и възможностите за финансиране на проекти за развитие на биоикономиката. В работата на семинара по биоикономика се включиха инж. Росен Райчев – заместник изпълнителен директор на ИАГ и инж. Валентин Чамбов - директор на Югозападно държавно предприятие – Благоевград и член на работната група по биоикономика, изразявайки в изказванията си пълна подкрепа за изготвянето на визия и пътна карта за разработване на Национална стратегия за развитие на биоикономиката в България с идентифицирани приоритети и стратегически цели и съответен план за действие. В срещата взеха участие над 20 представители от български заинтересовани страни от държавната администрация, научните среди, браншовите организации и бизнеса, организирани в работната група по биоикономика. Работната група ще продължи своята работа като платформа за обмяна на опит, изграждане на капацитет за биоикономика, намиране на възможности и съвместно развитие.