Регионална дирекция по горите – Кюстендил издаде серия брошури за популяризиране на дейността си по контрола и опазване на горските територии и изискванията на Закона за горите. В тях са представени правилата при извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които гражданите трябва да направят при упражняването им, както и препоръчителните действия в шест направления:
- КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ И УСЛУГИТЕ, КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ ИЗВЪРШВА ПО ЗАКОНА ЗА ГОРИТЕ
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА СЛУЖИТЕЛИ ПРИ КОНСТАТИРАНЕ НА НАРУШЕНИЯ И ПРАВА НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА ПРОВЕРКА
- ЗАДЪЛЖЕНИЯ И ПРАВА НА СОБСТВЕНИЦИТЕ НА ЧАСТНА ГОРА В СЛУЧАИТЕ, КОГАТО ИСКАТ ДА ПОЛЗВАТ ДЪРВЕСИНА ОТ НЕЯ
- ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА И ПРЕРАБОТКА, И ТЪРГОВИЯ С ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
- ТЪРГОВИЯ И ПРЕВОЗВАТ КОЛЕДНИ ЕЛХИ, НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ ПРОДУКТИ И ЛЕЧЕБНИ РАСТЕНИЯ
- ТЪРГОВИЯ С ДЪРВЕСИНА И ИЗДЕЛИЯ ОТ ДЪРВЕСИНА
Целта на това действие е превантивна и насочва гражданите към спазване на Закона за горите.
Издаването на брошурите е стъпка, с която РДГ – Кюстендил заявява готовност да използва административния си потенциал в помощ на гражданите, подпомагането и улесняването им при организиране на законни дейности в горите.
Регионалната дирекция по горите Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на Закона за горите, Закона за лова и опазване на дивеча и Закона за рибарството и аквакултурите .
Изпълнителна агенция по горите | Новини
08.04.2024 - Занимателни уроци по горска педагогика проведоха лесовъди от РДГ Ловеч, съвместно с ЛЗС София
Горски педагози от Регионална дирекция по горите - Ловеч и Лесозащитна станция гр. София проведоха занимания с деца на различни възрасти от Професионална гимназия по инономика, търговия и услуги гр. Ловеч, Център за специална образователна подкрепа “Васил Левски” гр. Ловеч, Детска градина “Радост” гр. Ловеч и Младежки информационно-консултантски център гр. Ловеч.
Малчуганите научиха интересни факти за живота на горските обитатели, за природните феномени и гората. Част от заниманията преминаха под формата на отборни игри, свързани с лесовъдската професия. С част от децата бяха залесени над 20 бр. дръвчета, а над 300 бр. бяха подарени на гражданите. Всяка една среща беше изпълнена с детско любопитство и радост от получените подаръци - ръчно направени бухалчета от природни материали, фиданки от люляк, дървени медальони и книжки под заглавието “Приказка за гората”.