Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.04.2024 - РДГ Варна стартира седмица на гората

РДГ Варна стартира седмица на гората на 28-ми март със среща  на експерти с най-малките,  деца от две детски градини:  „Слънчо“ град Варна и „Здравец“ град Вълчи дол.  Горските педагози запознаха децата с дейността на работата си и чрез забавни игри предадоха важни уроци как да опазим гората чиста, от пожари, как да не обезпокояваме дивите животни, как да се разпознават отровни гъби и плодове. Дечицата участваха в забавни образователни и щафетни игри, отговаряха на  въпроси, свързани с това къде живеят, с какво се хранят и как изглеждат животните. Истинско оживление също  предизвика в малчуганите демонстрацията на звукова  и светлинна сигнализация на специализираният автомобил. За всички деца имаше подарък – дървен медальон, който да надпишат и нарисуват по свое желание, а те от своя страна бяха подготвили музикален поздрав и рисунка.

На 2-ри април служители на РДГ-Варна съвместно с представители на Държавно ловно стопанство - Балчик и РС ПБЗН Балчик участваха в лесокултурно мероприятие  в района на Стопанството. Извърши се попълване на двугодишна култура със семенен произход. Залесената площ е обособен полезащитен пояс с усвоена дървесна маса, върху който е извършено залесяване през 2022 г. Попълването в съществуващата култура се извърши върху площ от 4 дка с едногодишни семенни фиданки от дървесни видове орех и летен дъб с подобрен меч на Колесов. Целта на залесяването е възстановяване на съществуващ полезащитен пояс с цел намаляване на ветровата ерозия в района и създаване на убежища за дивеча.

На 4-ти април РДГ-Варна съвместно с Държавно горско стопанство - Тервел участваха в почистване на горски територии на територията на Стопанството.

На 5-ти април се проведе тържествено честаване с номиниране и награждаване на служители по контрола и опазването на горските територии за 2023 г. за изнесени офиси Варна, Добрич и Долни Чифлик.