Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.04.2024 - Две събития по важни и актуални теми за българското ловно стопанство бяха част от програмата на 28-ото издание на Международната изложба „Природа, лов, риболов 2024“ в Пловдив.

Кръглата маса на тема „Разселване на дивеч в България“ събра заедно експерти от Изпълнителната агенция по горите, преподаватели по ловно стопанство от Лесотехническия университет, експерти по лова от Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България“, директори на държавни ловни стопанства, ловци и ловни деятели. Представени бяха ловностопанската оценка на разселването на благородния елен, елена лопатар и муфлона в България и методите за улавяне на дивеч с различни цели – за нуждите на ловностопанската дейност, за опресняване кръвта за разселване, както при транспорта на ранени диви животни и други.

В дните на Международното изложение се проведе дискусия за резултатите от мониторинга на гургулицата и пъдпъдъка в последните две години. На срещата по инициатива на Лесотехническия университет бяха разгледани неблагоприятните тенденции в числеността на двата вида птици и предприетите мерки от страната ни съгласно изискването на Европейската комисия. 

Един от акцентите на тазгодишното издание на „Природа, лов, риболов“ е насочен към подрастващите и тяхното възпитание в любов към природата. Пътуващото фургонче „Горичка в количка“ на Югозападно държавно предприятие гр. Благоевград  привлече интереса на малчуганите. Горските педагози запознаха децата с лесовъдската професия и с горската растителност. Малките природолюбители получиха подаръци – опознавателни куфарчета за гората, риболовни учебници и фиданки по повод Седмицата на гората.

Днес се проведе традиционното състезание по ловна стрелба с гладкоцевно оръжие в дисциплината Скийт между отборите на Изпълнителна агенция по горите, 6-те държавни горски предприятия, НЛРС „Съюз на ловците и риболовците в България“ и Български ловно-рибарски съюз на стрелбищния комплекс в с. Труд. Инж. Розали Коев – главен експерт в Регионална дирекция по горите Русе и капитан на отбора на ИАГ спечели наградата за най-точен стрелец. Отборно Агенцията се класира на второ място