Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2024/04Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

04.04.2024 - ПП „Витоша“ откри изложба по случай 90 годишнината от създаването на парка

Днес в градинката на „Кристал“ бе открита изложбата  „90 години Природен парк „Витоша“, организирана в партньорство с Регионалния исторически музей – София и Столична община. Събитието е част  от мероприятията, свързани с отбелязване на Седмицата на гората 2024 г., както и с празника на столицата. Гражданите и гостите на София могат да се насладят на прекрасните фотоси до 17 април.

Д-р инж. Анна Петракиева, зам. изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по горите, приветства лесовъдската колегия и гостите на събитието. Тя пожела на екипа на Природен парк „Витоша“ да съхрани своя творческия дух и ентусиазъм, да продължава да следва добрите традиции, утвърдени в дълголетната история на Парка и да открива нови перспективи за неговото успешно развитие. 

Природен парк „Витоша“ е най-старият парк в България и на Балканите, той е и сред най-старите европейски паркове. Любопитен факт е, че паркът е част от първия герб на София. За всички, които имат желание да го видят, гербът е изложен в сградата на Столична община.

В галерията на открито са показани архивни фотографии, карти и документи, свързани с първите стъпки, предприети за обособяването на защитената територия, любопитни факти от управлението и опазването на планината. Представени са исторически моменти от изграждането на хижи и инфраструктурата на Парка, както и фотоси, свързани с възникването на организирания туризъм. Част от изложбата е посветена на биоразнообразието и богатството от растителни и животински видове, които се срещат на територията на Витоша. Представени са музеите и информационните алеи, които предоставят възможност за множество образователни, спортни и социални дейности сред природата. Показани са изданията от богатата витошка библиотека.

На официалното откриване на изложбата присъстваха още инж. Тони Кръстев – директор на дирекция „Горско стопанство“, инж. Севдалина Димитрова – директор на Дирекция на Природен парк „Витоша“, инж. Борис Чилев – зам.-директор на Регионалния Исторически музей София, приятели на парка и столицата.