Регионална  дирекция  по  горите – Кюстендил  издаде  серия  брошури  за популяризиране  на  дейността си по контрола и опазване  на горските  територии  и  изискванията на Закона  за горите. В  тях  са  представени правилата при  извършване на съответния вид дейност, практическите стъпки, които  гражданите  трябва  да  направят  при  упражняването им, както и  препоръчителните  действия  в шест  направления:

     - КОНТРОЛНИТЕ ДЕЙНОСТИ  И  УСЛУГИТЕ,  КОИТО РДГ-КЮСТЕНДИЛ  ИЗВЪРШВА  ПО  ЗАКОНА ЗА  ГОРИТЕ

      ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА  СЛУЖИТЕЛИ ПРИ   КОНСТАТИРАНЕ НА  НАРУШЕНИЯ  И ПРАВА   НА ГРАЖДАНИТЕ, ОБЕКТ НА  ПРОВЕРКА

       -  ЗАДЪЛЖЕНИЯ  И ПРАВА  НА  СОБСТВЕНИЦИТЕ НА  ЧАСТНА ГОРА  В  СЛУЧАИТЕ, КОГАТО  ИСКАТ  ДА  ПОЛЗВАТ  ДЪРВЕСИНА  ОТ  НЕЯ              

        -  ДЕЙНОСТИ ПО ПРОДАЖБА  И   ПРЕРАБОТКА,  И ТЪРГОВИЯ  С ИЗДЕЛИЯ  ОТ   ДЪРВЕСИНА

        -   ТЪРГОВИЯ И  ПРЕВОЗВАТ  КОЛЕДНИ ЕЛХИ,  НЕДЪРВЕСНИ ГОРСКИ  ПРОДУКТИ И  ЛЕЧЕБНИ  РАСТЕНИЯ

        -   ТЪРГОВИЯ С  ДЪРВЕСИНА  И  ИЗДЕЛИЯ  ОТ  ДЪРВЕСИНА

             Целта  на  това действие е превантивна и  насочва  гражданите към спазване на   Закона  за  горите. 

              Издаването  на  брошурите  е   стъпка, с  която   РДГ – Кюстендил  заявява  готовност  да  използва  административния  си  потенциал  в  помощ  на  гражданите,    подпомагането и улесняването им при организиране  на  законни дейности в  горите.         

            Регионалната дирекция по горите  Кюстендил ще организира превантивни дейности с цел намаляване нарушенията на  Закона  за  горите,  Закона  за  лова  и  опазване  на  дивеча  и  Закона  за  рибарството  и  аквакултурите . 

НачалоНовини 2023/02Новина

Изпълнителна агенция по горите | Новини

01.02.2023 - 27000 проверки извършиха служителите на ИАГ и РДГ през януари

Служителите на Изпълнителна агенция по горите и регионалните дирекции по горите и през тази година продължават да извършват засилени проверки по контрола по опазване на горските територии. През месец януари са проверени 27 000 обекта за складиране, преработка и търговия с дървесина, обекти за ползване на дървесина от горските територии (сечища и временни складове), превозни средства, транспортиращи дървесина, ловци, риболовци и физически лица.

За установени нерегламентирани дейности от служителите в ИАГ и РДГ са съставени над 600 акта за нарушения на горското и ловно законодателства. Задържани са повече от 100 плътни куб. м обла и фасонирана дървесина, 800 пространствени куб. м дърва за огрев, 11 моторни превозни средства, 15 моторни триона, 3 законни и едно незаконно ловни оръжия, коне, каруци и др.

През изминалия месец на тази година проверките, извършени от служителите на ИАГ и РДГ са с 7600 повече в сравнение с м. януари 2022 г. Близо 60 акта са съставени повече през 2023 г. в сравнение с първия месец на предходната за установени нарушения на Закона за горите и Закона за лова и опазване на дивеча.

Горските инспектори са ежедневно на терен и масовите проверки в страната продължават. Призоваваме гражданите при констатиране на нерегламентирани дейности в горските територии, съхранение и транспортиране на незаконна дървесина, бракониерство да сигнализират на телефон 112.